WinRAR Şifre Kırılması Hakkında

WinRAR Şifre Kırılması Hakkında


Winrar şifresinin kırılması mümkün müdür? Evet ise nasıl kırılabilir? Kırılmaması için önlemler alınabilir mi?
3.0 (2 oy)

Diyelim ki iyi niyetlisiniz ve WinRAR ile çok önemli bir dosyanızı şifrelediniz ve de şifrenizi unuttunuz. Bu durumda yapılabilecek bir şey var mı, yani WinRAR şifresini kırmak için neler yapılabilir sorusunun cevabı yazının devamında. 

Winrar Şifre Kırma
Bu istek masum gibi görünse de çoğu zaman kötü niyetli kişiler tarafından yapılmak istenmektedir. Bu yazımızda size şifrenin nasıl kırılacağı hakkında bilgi verilmeyecektir. Fakat mantıksal olarak kırılıp kırılamayacağını açıklayacağız.

Winrar Şifresi Nasıl Kırılıyor
Bir program vasıtasıyla ( adını veremiyoruz) şifre kırma işlemi yapılmaktadır. Fakat şifrenin zorluğuna göre hiç de kırılmayabilir, 100% olarak da kırılabilir. Bunun cevabı "ne kadar güvenli bir şifre belirlendi"  sorusunda gizlidir. Pekiyi program nasıl şifre kırıyor, şöyle: yazılımın içinde tanımlanmış milyonlarca genel şifre mevcut, ya bunları teker teker girerek şifreyi kırmayı deniyor, ya da harf harf rama rakam deneme yanılma yoluyla şifreyi bulmaya çalışıyor. Fakat bu 2 yöntem de şifrenizin 100% kırılacağı anlamına gelmez. Bu sebeple yazımızın ana fikrini veriyoruz: RAR dosyalarınıza şifre koyarken, hem sizin unutmayacağınız hem de kırılması oldukça zor hem büyük küçük harf, hem rakam, hem de özel karakterler ( !,%,&,^) gibi karakterler kullanarak belirlemek en doğrusu olacaktır. Aman haa şifrenizi bu kadar zor girmişken unutayım demeyin :)