Winrar Özel Şifreleme İşlemi

Winrar Özel Şifreleme İşlemi


Winrar, kullanıcılarına dosya boyutu ve arşiv imkanı konusunda fayda sağlamak amacı ile 1995 yılında; Eugene Roshal imzasıyla, bilgisayar kullanıcılarıyla buluşan bir uygulamadır.
4.0 (1 oy)

Winrar programı, dosyaların boyutunu azaltarak kullanıcılarına daha fazla kulanım alanı sağlayabilir. Birçok dil desteği bulunan program; download işlemlerinde çok ciltli arşivler içinde ayrıca kullanılabilir. 32 bit, 64 bit ve 128 bit ile müzik, film, office dosyaları bu program ile korunabilir.

Winrar Nasıl Kullanılır?

Winrar programını kullanabilmek için, bilgisayar kullanıcısının öncelikle programı bilgisayarına indirerek kurması gerekir. Winrar indirme işlemi internet sitemiz üzerinden yapılabilir. Program kurulduktan sonra sıkıştırma ve arşivleme işlemi tek bir dosya için kullanılabileceği gibi bilgisayar kullanıcısını kendine özel bir dosya oluşturarak birden fazla dosya içinde Winrar programı kullanabilir. Winrar programında; çoklu dosya arşivlemek isteyen kullanıcılar, klasör oluşturarak dosyalarını arşivleyebilir. Program kullanıcısı seçtiği dosya ya da klasörün üzerinde sağ tuşa tıklayarak arşive ekle seçeneğini seçmelidir. Açılan sayfanın genel sekmesinde kullanıcı; Winrar dosyasının adını belirleyebilir, rar ya da zip uzantılarından birini seçebilir. Kullanıcı dosyayı herhangi bir amaçla şifrelemek istiyorsa gelişmiş sekmesinde bulunan şifre ayarlarını seçmelidir. Açılan ekrana kendi belirlediği şifreyi iki kez giren kullanıcı "tamam" diyerek arşivleme işlemini başlatabilir.

Şifreli Winrar Dosyası Nasıl Açılır?

Kullanıcı, Winrar dosyaları üzerinde sağ tuş yardımıyla buraya çıkart seçeneğini kullanarak dosyalara erişim sağlayabilir. Ancak bazı durumlarda (reklam amaçlı, koruma amaçlı) Winrar şifreli dosyalar olabilir. Bu durumda kullanıcı, buraya çıkart tercihinden sonra şifreyi girerek dosyalara erişim sağlar. Winrar şifreleme yapılmış olan dosyalarda şifrenin bilinmemesi ya da unutulması gibi durumlarda kullanıcı dosyalara ulaşamayabilir.