Winrar Klasöre Çıkart Nasıl Olur?

Winrar Klasöre Çıkart Nasıl Olur?


Winrar, sıkıştırılmış klasörleri açmaya yarayan bir programdır. 1995 yılında piyasaya sürülen bu program, dünyanın en çok tercih edilen dosya sıkıştırma programlarından birisidir.
2.0 (4 oy)

Bir dosya internet üzerinden herhangi bir siteye, sıkıştırılarak upload edilirse hem daha çabuk yüklenecektir, hem de dosyayı download edecek kişi dosyayı daha çabuk indirebilecektir. Dosya indirildikten sonra devreye Winrar girecektir. İndirilen dosya sıkıştırılmış bir dosya olduğu için, Winrar bunu algılayacaktır ve inen dosyanın üzerinde Winrar'ın simgesini görürsünüz.

Sıkıştırılmış Dosyayı Nasıl Çıkarırım?

Sıkıştırılmış dosyayı normal formatına çevirmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan birincisi üzerinde Winrar simgesi olan dosya ya da klasör üzerine gelerek çift tıklanır, akabinde Winrar'ın satın alma uyarısı çıkar ve bu dikkate alınmadan kapatılır. Sıkıştırılmış klasörün içindeki dosyalar karşımıza çıkar. Bunları seçerek ve sürükleyerek sıkıştırılmış klasör dışında herhangi bir yere bırakabilir ve bu şekilde çıkarabiliriz. Eğer bu, şifreli sıkıştırılmış bir klasörse şifreyi girmeniz gerekir, aksi halde dosya çalışmayacaktır.

Winrar klasöre çıkart nasıl olur derseniz, yine Winrar simgesi bulunan sıkıştırılmış dosyaya geliyoruz ve sağ tıklıyoruz. Çıkan menüde, Winrar klasöre çıkart diyerek, çıkartmak istediğimiz yerin yolunu gösteriyoruz ardından tamam diyoruz. Böylelikle, sıkıştırılmış klasörden çıkan dosyalar sizin tanıttığınız yere orijinal halleriyle çıkmış oluyor.

Winrar Klasör Sıkıştırma

Bununla birlikte dilerseniz siz de kendi dosyalarınızı sıkıştırabilirsiniz. Bunun için sıkıştırmak istediğiniz nesnenin üzerine gelip sağ tık yaparak, arşive ekle seçeneğini seçin. Karşınızda beliren Winrar penceresinde, Zip ya da Rar formatlarından birini tercih ettikten sonra tamam seçeneğine basın. İşlemin tamamlanması için pencerenin kapanmasını bekleyin. Pencere kapandıktan sonra dosyanız sıkıştırılmış hale gelecektir, orijinal dosyanız ise aynı şekilde kalacaktır.