Winrar Dosya Sıkıştırma Programı Hakkında

Winrar Dosya Sıkıştırma Programı Hakkında


Winrar bilgisayardaki veri dosyalarımızı sıkıştırmak, arşivlemek, şifrelemek, dosya boyutlarını küçültmek için geliştirilmiş bir yazılımdır. Bunun dışında, sıkıştırılmış dosyaları açmaya yarar.
3.0 (1 oy)

Eugene Roshal tarafından geliştirildi ve 1995 yılında piyasaya sunuldu. 1995 yılından bu yana en yaygın kullanılan dosya sıkıştırma programıdır. Bilinmeyen özelliklerden bir tanesi, bu yazılım birden fazla dosya formatını destekler. Dünyada en yaygın olarak bilinen dosya sıkıştırma yöntemleri; RAR ve ZIP’tır. Winrar bunları desteklediği gibi farklı dosya formatlarını da desteklemektedir. ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z ve 7Z winrar’ın desteklediği diğer dosya formatları bunlardır. Dolayısı ile Winrar çoklu dosya açabilme desteği sunmaktadır. İnternet üzerinde farklı formatlarda çok sayıda veri paketleri vardır. Kullanıcıların çoğu, tek bir programla bütün dosyalama işlemlerini halletmek isterler. Winrar’ı bilgisayarınıza kurarak, indirdiğiniz dosyaları açabilir, dosyalarını arşivleyebilir, kişisel dosyalarınızı şifreleyebilirsiniz. Bilgisayarın demirbaşı sayın bu program ile yapabileceğiniz birçok farklı özellik mevcut.

Demirbaş Bir Program Winrar

Hemen hemen her bilgisayara kurulan winrar’ın farklı özellikleri nelerdir? Winrar indirilmiş dosyalar içerisindeki gizli dosyaları hemen bulur. Bunun için ayrı bir zaman, ayrı bir program indirip kurmanıza gerek kalmaz. Winrar ile bunu yapmak için programı çalıştırıp yukarı imgesine tıklamanız yeterlidir. Bir başka bilinmeyen özellik ise, internetten dosya indirme işlemi yaparken, bağlantının kopması veya dosyanın bozuk olmasından dolayı dosya yarım olarak iner. Winrar yazılımı dosya yarım olsa bile indirilen kısmı görüntülemenizi sağlar. Bu işlemi yapabilmek için, dosyaları çıkart demeden önce bozuk dosyaları korur demeniz yeterli.