Winrar Dosya Sıkıştırma Programı

Winrar Dosya Sıkıştırma Programı


Winrar bir veri sıkıştırma ve arşivleme programıdır. Sıkıştırma ise bir dosya veya verinin boyutlarını küçültmedir.
0.0 (0 oy)

Winrar programını yazan ekip yeni çıkan yazılım ve işletim sistemine göre program için gerekli güncelleme yazılımlarını eklemektedir. Bu nedenle hala başarılı bir arşiv yönetme programı olarak kullanılmakta. İnternet ortamında dosyaların yayınlanması ve paylaşılması sırasında dosya boyutu önemli bir yer arz etmektedir. Dosyanı boyutu verinin bellekte kapladığı alanı, karşı tarafa transfer edilip edilemeyeceğini, transfer edilebiliyorsa transfer edilme süresini etkilemektedir. Winrar tüm işlemleri başarı ile yaptığı için 1990’lardan itibaren yaygın olarak kullanılmaktadır.

Winrar Yazılımı
Dosya ve klasörleri sıkıştırır, ciltler, yedekler. Bu klasörlere şifre ekler ve kendi kendini açabilir hale getirir. ZIP ve RAR dosyalarını tam destekler. Aynı zamanda ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z ve 7Z dosya formatlarını da desteklemektedir.

Özellikleri

Winrar Türkçe dil özelliği ile Türkiye’deki kullanıcılar rahatça kullanabilmektedir. Programın başka dil destekleri de mevcuttur. Metin, ses, grafik, 32 bit ve 64 bitlik Intel uygulamaları çok hızlı bir şekilde sıkıştırma özelliğine sahiptir. Sadece sürükle bırak yöntemi ile dosyaların sıkıştırılması yapılabilir. Fiziksel olarak hasara uğramış arşiv ve dosyaları diğer programlara nazaran kurtarabilir. Dosya isimlerinde evren kod desteği sunar. Bu özellik Winrar’ın kullanıcı sayısını arttırmıştır. Dosyaları 128 bit ile şifreleyebilme özelliğine sahiptir. Arşivlenen dosyaya arşiv açıklaması ekleme, hata günlüğü tema ve ara yüz ekleme desteği sunmaktadır. İnternet üzerinde dosya paylaşımı ve aktarımı konusunda önemli olan dosya boyutu sorunu ve diğer işlemleri çözme konusunda beğeni ve takdir kazanmış önemli bir yazılımdır, Winrar.