Ekran Alıntısı Araçları İndir

Ekran Alıntısı Araçları İndir


Ekran alıntılaması yapabilmek için çeşitli programları indirmeniz gerekmektedir. İndirecek olduğunuz her yazılımın kendine has özellikleri bulunmaktadır. Tabi bu işi program kullanmadan da yapabilirsiniz. Nasıl mı? Detaylar yazımızda.
5.0 (1 oy)

Bulunduğunuz ekranın alıntısını yapabilmek için bilgisayarınıza PrtScn, yani Türkçesi "Ekranı Yazdır" anlamına gelen Print Screen tuşuna basmanız yeterli oluyor aslında. Fakat iş, ekranın tamamını değil de belirli bir kısmını alıntılamaya gelince durum değişiyor.

Print Screen tuşu ilk olarak direkt yazıcıdan çıktı almak için tasarlanmış olsa da, yerini zamanla tam ekran görüntüsü alma özelliği olarak bırakmıştır. Genellikle klavyenin sağ üst tuşlarından biridir. Tüm ekranı kayıt ettiği için, kısmi ekran alıntısı alma için uygun olmamaktadır.

Bu açığı göre bazı yazılım firmaları kendi araçlarını geliştirmişlerdir. Sizlere indirilme sayısı ve popülerlik gibi kriterleri analiz ederek indirmeniz gereken en iyi 3 ekran alıntısı aracı yazılımını derledik.

1) LightShot Ekran Alıntısı Aracı İndir

Ekran araçlarının önde gelen programlarından Lightshot, çok beğeneceğiniz özelliklerle sizler tarafından indirilmeyi beklemektedir. Programı indirip kurduktan sonra PrtScn tuşuna basarak yazılımı açıyoruz. Karşımızda bir ölçeklendirme ekranı çıkıyor. Bu araç ile görüntüsünü almak istediğiniz alanı seçip kolaylıkla kaydedebilirsiniz. Fakat tek özellik bu değil tabi. Örneğin o alan içine yazı yazabilir, daire ya da dikdörtgen bir alanı dilediğiniz bir renkle ön plana çıkarabilirsiniz. Bunun yanısıra seçili alanın içerisine çeşitli kalemlerle işaretlemede bulunabilirsiniz. En ayırt edici özelliği ise isterseniz kaydedilen alanı fotoğraf olarak indirebilir isterseniz de web sitelerine yükleyip herkesle rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

Bağlantılar: Windows İçin LightShot İndir  Mac İçin LightShot İndir

2) GreenShot Ekran Görüntüsü Kaydetme Programı

İlk yazılımı benzer özelliklere sahip olan GreenShot bir başka ekran kaydetme programıdır. Belirli bir alanı işaretleyip o alanı kolayca kaydedebilirsiniz. LightShot bazen antivirüs yazılımlarında uyarı verebilmektedir. GreenShot için bu vaka oldukça az sayıda rapor edilmiştir. LightShot ile sorun yaşayanlar bunu deneyebilir. Konuya dahil etmemizin bir başka sebebi de iPhone ve iPad'ler için indirme seçeneği sunuyor oluşudur.

Bağlantılar: Windows İçin GreenShot İndir  iOS İçin GreenShot İndir

3) PicPick Ekran Fotoğrafı Çekme Yazılımı

İlk 2 yazılım şimdilik Türkçe desteklememektedir. Fakat PicPick ile Türkçe konusunda sorun yaşamayacaksınız. Tek sıkıntı yine anti virüs programlarında. kurulum aşamasındaki ek programları kurdurduğu için uyarılar oluşabilir. Resim düzenleme, alınan ekran görselinin rengini değiştirme gibi özellikleri bulunmaktadır.

Bağlantılar: Windows İçin PicPick İndir

 

Programsız Sadece PrtScn Tuşu Kullanarak Ekran Kaydı Alma (Resimli Anlatım)

PrtScn çoğu masaüstü klavyede bulunan, genellikle klavyenin sağ üst kısmında yer alan bir tuştur. Aşağıdaki adımları uygulayarak hiç bir ek araç yüklemeden Windows ortamında ekran alıntısı alabilirsiniz.

1) Aşağıdaki tuşa basarak tüm ekranı öncelikle kaydedin

print-screen-1

Klavyede bulunan bu tuşa basın ve ardından Paint programını aşağıda gösterildiği şekilde açın. Eğer klavyenizde bu tuş yoksa FN + Insert tuşlarını aynı anda kullanarak görüntüyü yakalayabilirsiniz.

2) Paint programında bu görüntüyü yapıştırın

print-screen-1

Paint programını açtıktan sonra yapıştırma işlemi yapın. Ctrl + V ile de yapıştırma işlemi yapabilirsiniz.

3) Son olarak Ctrl + S kombinasyonuyla dosyayı kaydedin ve artık kullanıma hazır bir ekran görüntünüz var.


Dersin Kaynağı: https://www.wikihow.com/Print-Screen-on-Windows-7

Programsız Ekran Görüntüsü Kaydetme Dersi (Videolu Anlatım)

Ekran alıntısı için program yüklemenize aslında gerek yok. Fakat yukarıdaki dersi incelerseniz bu süreç zaman alıyor. Gün içinde özellikle birden fazla ekran alıntısı yapan kullanıcılar için bu durum zamanla can sıkıcı olabilir. Bu işlemi çok daha hızlı yapan bir programı indirip kullanmayı daha mantıklı buluyoruz.

Dünya üzerinde en çok tercih edilen ekran görseli alma araçlarının detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Tüm özellikleri neredeyse birebir aynı olan bu yazılımları birden fazla seçenek olarak sunmak ilk bakışta gereksiz gelebilir. Fakat her kişi farklı işletim sistemi ortamında çalışmalarını sürdürmektedir. Hal böyleyken farklı farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sırayla size uygun olan ve sorun çıkarmayan programı tespit edip kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu arada bahsetmiş miydik hatırlamıyorum tüm bu yazılımlar tamamen ücretsizdir.